2014-07-31 10:23:33 | Zo zákulisia ZaMED
Záchranná zdravotná služba ZaMED ako prvá záchranná zdravotná služba na Slovensku zaradila do vybavenia sanitky prístroj Lucas2, ktorý samostatne vykonáva účinnú nepriamu masáž srdca pri náhlej zástave obehu. Záchranárom tento prístroj pomáha pri obzvlášť kritických zásahoch pri kardio-pulmonálnej resuscitácii (KPR) pacienta so zástavou srdca. Správna KPR zahŕňa stláčanie hrudníka (ktoré vie vykonávať prístroj Lucas2) a umelé dýchanie (ktoré vykonávajú záchranári). Cieľom správneho stláčania hrudníka je nahradiť srdce ako pumpu a zabezpečiť prísun okysličenej krvi do mozgu pacienta, lebo už do piatich minút bez prísunu kyslíka dochádza k nenávratnému poškodeniu mozgových buniek.
Náhla srdcová zástava je jednou z najčastejších príčin úmrtí v Európe. Ročne postihne viac ako pol milióna osôb a môže nečakane postihnúť bez rozdielu mladých aj starších ľudí, ženy aj mužov. Srdcová zástava nastáva vtedy, keď elektrický signál, ktorý uvádza do pohybu srdcovú pumpu nečakane zlyhá.
Aby bolo možné zachrániť životy pacientov pri tomto stave a vyhnúť sa trvalým následkom, je potrebné zaistiť stály prísun kyslíka do srdca a mozgu bez časových prestojov. Rozhodujúcim faktorom pre prežitie pacienta s náhlou zástavou obehu je nepretržité stláčanie hrudníka a umelé dýchanie. Ide o prvú pomoc, ktorú by mali vedieť poskytnúť i laici, keďže kritické sú najmä prvé minúty do príchodu záchrannej zdravotnej služby.
Každý, kto už niekedy vykonával resuscitáciu vie aké fyzicky náročné je vykonávať stláčanie hrudníka pravidelne s rovnakou intenzitou a hĺbkou. Predstavte si, že by ste museli niekoľko minút vykonávať nepriamu masáž srdca v rytme 100 stlačení hrudníka za minútu s hĺbkou stlačenia od 3 do 6 centimetrov a popri tom ešte umelé dýchanie v pomere 2 vdychy ku 30 stlačeniam hrudníka, podávať lieky, informovať príbuzných, v niektorých prípadoch ešte aktívne používať defibrilátor s udelením elektro výbojov. Toto všetko musia robiť záchranári súbežne.
Viacero zahraničných štúdií dokázalo, že účinnosť manuálnej nepriamej masáže srdca môže klesať už po jednej minúte kvôli únave záchrancu. Použitie Lucas2 v podmienkach záchrannej zdravotnej služby zefektívni nepriamu masáž srdca, „uvoľní“ záchranárom ruky, a umožní im vykonávať iné dôležité úkony na mieste zásahu. Prístroj Lucas2 je schopný vykonávať pravidelne 100 stlačení hrudníka za minútu s hĺbkou kompresie 5 centimetrov, čo je v súlade s najnovšími vedeckými usmerneniami Európskej Rady pre resuscitáciu (ERC – European Resuscitation Council) a American Heart Association. Batéria prístroja vydrží pri nepretržitej prevádzke 45 minút – čo je čas, ktorému sa žiadny záchranár nevyrovná.
Takisto je použitie Lucas2 mimoriadne efektívne v situácii, ak nastane zástava srdca počas transportu pacienta sanitkou. V súčasných podmienkach musí sanitka zastaviť a posádka na mieste začne s resuscitáciou. Nie je totiž možné postojačky počas jazdy sanitkou rukami účinne masírovať srdce. Pri použití Lucas2 je možné resuscitovať aj za jazdy a tým zásadne skrátiť čas odovzdania pacienta do nemocnice alebo špecializovaného zdravotníckeho zariadenia – kardiocentra.
PhDr. Matej Polák, riaditeľ záchrannej zdravotnej služby hovorí: „Nasadenie prístroja Lucas2 do ambulancie rýchlej lekárskej pomoci by mohlo zmeniť celý u nás doposiaľ používaný algoritmus resuscitácie. V súčasnosti posádka pacienta so zástavou obehu resuscituje priamo na mieste zásahu až do doby, kým buď u pacienta nedôjde k obnoveniu krvného obehu, alebo kým lekár nekonštatuje exitus. V prípade použitia prístroja Lucas2 môže posádka pacienta na mieste zásahu zaintubovať, napojiť na ventilátor umelej pľúcnej ventilácie, zaistiť žilové prístupy pre podávanie liekov a vykonávať nepretržitú prístrojovú masáž srdca. V takomto stave je možné pacienta naložiť do sanitného vozidla a transportovať do nemocnice aj za neustále prebiehajúcej kardio-pulmonálnej resuscitácie. Tým sa skracuje čas od zástavy srdca pacienta po jeho prijatie na anestéziologicko-resuscitačné oddelenie nemocnice.“
Okrem záchrannej zdravotnej služby ZaMED, ktorá tento prístroj používa na stanici Rýchlej lekárskej pomoci v Želiezovciach, ho na Slovensku používajú zatiaľ iba v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave. Cena Lucas2 sa vyrovná cene za nové osobné vozidlo a záchranná zdravotná služba ZaMED ho zakúpila z vlastných zdrojov.
PhDr. Polák dodáva: „Údaje o resuscitáciách za pomoci prístroja Lucas2 budeme vyhodnocovať a porovnávať s údajmi o ostatných resuscitáciách vykonávaných doteraz zaužívaným postupom. V prípade, že sa preukážu prínosy prístroja Lucas2 aj v podmienkach slovenskej prednemocničnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti, budeme uvažovať o jeho urýchlenom zaradení do všetkých ambulancií záchrannej zdravotnej služby ZaMED v súlade s našou stratégiou byť lídrom v kvalite poskytovanej neodkladnej zdravotnej starostlivosti.“
Lucas – prezentačné a tréningové video
Video porovnávajúce manuálnu kardiopulmonálnu resuscitáciu a použitie Lucasa