30.-31.08.2018
v poradí VI. ročník súťaže posádok RZP mal preveriť úroveň vedomostí a praktických zručností nielen záchranárov ZaMEDu. Z internej súťaže sa stala súťaž medzinárodná, a tak sme toho roku privítali okrem posádok zo Slovenska, aj posádku z Českej republiky (už pravidelných účastníkov) aj posádky z Ukrajiny. Stretli sme sa s kolegami od poskytovateľov prednemocničnej neodkladnej starostlivosti: Záchranná služba Košice, Záchranná zdravotná služba Bratislava, Falck Záchranná AS, LSE Life Star Emergency s.r.o, Zdravotnícka záchranní služba Jihomoravského kraje, Volyn Regional Center of Emergency Medical Care and Disaster Medicine, Ternopil Regional Center of Emergency Medical Care and Disasters Medicine, ZZ Memorial Jána Kovalčíka, Krajských operačných stredísk Nitra a Trnava.
Súťažilo 19 posádok v piatich úlohách a jednej doplnkovej, ktoré pripravili naši osvedčení spolupracovníci – zároveň boli aj rozhodcami v danej súťažnej „situácii“.
V piatich úlohách si súťažiaci preverili úroveň svojej profesionality, (tak ako pri každej súťaži) v situáciách, s ktorými sa môžu stretnúť. Všetci kolegovia po súťaži mali možnosť konfrontácie vedomostí a skúseností, aj vďaka analýze v rozprave s rozhodcami. Zistili, ako obstáli v úlohách, ktoré nie sú pre záchranára každodenné. O to viac budú pripravení na riešenie nevšedných situácii v budúcnosti.
V úlohe číslo 1. s pracovným názvom Vinetou – rozhodkyne p. primárky MUDr. Evy Hanáčkovej a Mgr. Evy Kabinovej bol scenár zameraný na zvládnutie vypätej situácie u temperamentného manželského páru, zhodnotenie situácie, komplexné vyšetrenie pacienta a stanovenie pracovnej diagnózy so správnym ošetrením pacienta a smerovaním do zdravotníckeho zariadenia na definitívnu liečbu. Úloha bola spracovaná na základe stále väčšieho výskytu mozgových cievnych príhod, ktoré sa ale vďaka, už viacročnej dobrej spolupráci s nemocnicami, končia pre našich pacientov dobre.
V úlohe číslo 2. Alternatíva – ktorú pripravila PhDr. Iveta Vojčiniaková MPH, MHA, Ľudmila Lodňáneková, Marian Szántó a Zoltán Szermek, súťažiaci boli vystavení situácii, s ktorou sú konfrontovaní naši kolegovia záchranári na Operačných strediskách, keď musia zvládnuť náročnú komunikáciu s volajúcim oznamovateľom v momente bezprostredného ohrozenia života príbuzného, v našom prípade oživovanie dvoch 6 mesačných detí.
V úlohe číslo 3. Ementál – s rozhodcom MUDr. Petrom Kyseľom a Bc. Marekom Palackom bolo v naoko „iba pri dopravnej nehode“ potrebné správne vyšetrenie pacientky so združenými poraneniami. Správnym postupom mali záchranári zistiť všetky zranenia (popáleniny, strelné poranenie), správne určiť poradie ošetrenia, dôkladne vykonať prvotné vyšetrenie a určiť správne smerovanie podľa charakteru poranení. Dôležitou súčasťou úlohy bola adekvátna liečba bolesti počas transportu, s použitím inhalačnej analgetickej terapie, ktorá je od tohto roku dostupná pre našich pacientov.
V úlohe číslo 4. Puntičkár, ktorú pripravili rozhodcovia MUDr. Martin Michalov, MUDr. Petra Štullerová, MUDr. Romana Blašková a Bc. Annamária Ivanová, záchranári našli po vyslaní na adresu volajúceho pacienta, ktorý má 45 minút trvajúce bolesti na hrudníku. Pri vyšetrení bolo ich úlohou zistenie náhleho zastavenia obehu a po správnej diagnostike zahájenie kardiopulmonálnej resuscitácie podľa odporúčaní Európskej resuscitačnej rady. Hodnotenie jednotlivých posádok zodpovedalo tomu, ako zvládli poradie dôležitosti konkrétnych úkonov, s dôrazom na úspešnosť včasnej resuscitácie, ktorá je predpokladom čo najlepšieho plnohodnotného života v období po liečbe.
V úlohe číslo 5. Rytmaus – rozhodcov PhDr. Ing. Aleny Dudekovej PhD., Ing. Jána Dobiáša. Táto úloha začala pre záchranárov často sa opakujúcou diagnózou výzvy na výjazd „pacient sa necíti dobre“ – ostatné údaje pre posádku boli viac-menej všeobecné pre veľkú časť našej populácie – lieči sa na vysoký tlak a má cukrovku. Pre správne a čo najlepšie zvládnutie úlohy bolo potrebné u pacienta dôkladne zhodnotiť anamnézu a vykonať podrobné prvotné vyšetrenie, ktoré naviedlo záchranárov k ďalšiemu postupu pri diagnostike a liečbe život ohrozujúceho stavu poruchy srdcového rytmu.
Doplnkovou úlohou Vitruvius bolo vyplnenie Záznamu o zhodnotení zdravotného stavu osoby elektronickou formou použitím aplikácie Vitruvius. Táto aplikácia sa využíva na elektronické spracovanie zdravotnej dokumentácie, ktoré je od januára 2018 povinné aj pre záchranné zdravotné služby.
Víťazmi súťaže sa stala posádka záchranárov z Košickej záchranky KE Záchranka I v zložení Bc. Michal Hudák a Mgr. Lukáš Brož, na druhom mieste tiež posádka KE Záchranka II v zložení Mgr. Viktória Weiserová a Bc. Lukáš Vaško. V poradí treťou posádkou boli záchranári posádky Ternopil UA v zložení Olha Prokhorenko a Vasyl Iaskiv.
Vďaka našim sponzorom si súťaž udržiava jedinečnú tradíciu minimálnej finančnej náročnosti pre účastníkov bez štartovných poplatkov, s bezplatným ubytovaním a stravou. V neposlednom rade víťazné posádky boli aj v tomto roku odmenené hodnotnými vecnými darmi a peňažnými odmenami. Podujatie podporili:
Hodnotiace tabuľky jednotlivých súťažných úloh:
1. Úloha č.1 – „VINETOU“
Náhla cievna mozgová príhoda.
2. Úloha č.2 – „ALTERNATÍVA“
Telefonicky asistovaná neodkladná resuscitácia dvoch detí.
3. Úloha č.3 – „EMENTÁL“
Dopravná nehoda osobného automobilu spojená zo strelným poranením.
4. Úloha č.4 – „PUNTIČKÁR“
Kardiopulmonálna resuscitácia.
5. Úloha č.5 – „RYTMAUS“
„Necítim sa dobre“ – závažná porucha srdcového rytmu.