30.-31.08.2017
Komárno Rescue, súťaž posádok rýchlej zdravotnej pomoci, na konci leta opäť hostila záchranárov z celého Slovenska. Jubilejný piaty ročník privítal dvadsať posádok záchrannej zdravotnej služby, ktoré boli postavené pred päť neľahkých úloh. Zastúpení boli záchranári z Kolárova, Marcelovej, Trstíc, Štúrova, Komjatíc, Podhájskej, Gbeliec, Želiezoviec, Nitry, Trnavy, Košíc, Lipan, Svidníka, Pezinku, Dunajskej Stredy a Brna (ČR).
Prvá úloha znela úplne bežne : Hlásenie z tiesňovej linky posádke záchrannej zdravotnej služby – Rodina hlási úraz hlavy u príbuzného. Je zasa opitý, je to alkoholik.
Záchranári po príchode do bytu netušili, že majú zhruba 5 minút na to, aby odhalili o akú diagnózu sa jedná a ak správne nezasiahnu, pacient umiera… Po predčasnom dokončení tejto úlohy zaznievali protesty z posádok, ktoré boli neuspešné: „To kto vymyslel? Veď to je blbosť…“ Rozhodkyňa PhDr. Alena Dudeková, PhD. konštatovala: „Bohužiaľ tento prípad napísal sám život. Sama som ho zažila na vlastnej koži v roli záchranára. Pacient skončil ochrnutý a stačilo pár minút navyše a neprežil by vôbec. Pri páde na hranu vane si totiž zlomil krčnú chrbticu.“
Pri druhej úlohe zasa záchranári vystupovali ako detektívi, ktorí sa musia dopátrať k prekonaným i aktuálnym ochoreniam, a musia hľadať zdravotnú dokumentáciu, aby stanovili správnu diagnózu a podali správnu terapiu.
Tretia úloha sa zameriavala na preverenie, či záchranári vedia postupovať predpísanými usmerneniami pri diagnóze náhlej cievnej mozgovej príhody – NCMP, ktorá bola ľahko zistiteľná a zjavná. V Komárne sme pri pomoci v tejto diagnóze „svetoví“. Vďaka minimalizácii času od príchodu pacienta do nemocnice po CT vyšetrenie, a minimalizácii času od príchodu pacienta do nemocnice po podanie trombolýzy sa podarilo Forlife Všeobecnej nemocnici Komárno dosiahnuť štatút Diamantového centra pre liečbu cievnych mozgových príhod od Európskej organizácie pre cievne mozgové príhody (European Stroke Organization – ESO). K vynikajúcim výsledkom nemalou mierou prispieva práve záchranná zdravotná služba ZaMED, ktorá úzko spolupracuje s nemocnicou pri zachraňovaní pacientov s touto závažnou a život ohrozujúcou diagnózou.
Štvrtú úlohu na súťaži predstavovala hrozivo vyzerajúca kancelária. Nanešťastie pacientovi už nebolo pomoci. Záchranári sú po výstrele prví na mieste. Jedná sa o vraždu alebo samovraždu? Aká je pamäť záchranára, čo sa týka miesta zásahu? Vedia si záchranári zapamätať významné skutočnosti na mieste zásahu? Záchranári tu vystupujú ako potenciálni svedkovia na mieste činu. Znalec v odvetví Súdne lekárstvo – MUDr. Norbert Moravanský hovorí: „Posádka má vnímať atmosféru celého miesta. Záchranári si majú všímať všetky detaily, ktoré môžu byť dôležité k vyšetrovaniu takéhoto možného trestného činu, aby dokázali zrekonštruovať udalosti.“
Hranica bol názov piatej súťažnej úlohy, kde tradične prebiehala úzka spolupráca s komárňanskými hasičmi pri záchrane utečenca. Výzva z krajského operačného strediska tentokrát znie: „Vo vode sa nachádza muž, nereaguje na krik, ale pohol sa.“ Záchrana prebieha aj v člne, pacienta vyťahujú z Dunaja, nerozumie, je silne podchladený, rozpráva cudzím jazykom a z posledných síl sa snaží prosiť posádku, aby nevolala políciu.
Bonusová úloha „Dôvera“ skvele doplnila 5 hlavných súťažných úloh. Hluchonemý pacient, ťažký astmatik, s opakovanými astmatickými záchvatmi ku ktorému často chodí záchranka, si zlomil pravú dolnú končatinu v členku a pravé predlaktie. Stalo sa mu to na túre. Najbližšia nemocnica bola 45 minút dojazdového času. Pacient musel kvôli silným bolestiam dostať analgetiká. Posádka mala k dispozícii službu Bezpečné lieky 112 v tablete, nakoľko sa jednalo o pacienta zdravotnej poisťovne Dôvera. Na základe zistených údajov z BL112, museli určiť, že sa jedná o astmatika a museli sa správne rozhodnúť, ktoré analgetikum môžu podať. Posádky v bežných zásahoch najčastejšie používajú liek, ktorý je však pri ťažkej astme bronchiale kontraindikovaný. Táto úloha dopadla na 1 s hviezdičkou pre všetky zúčastnené tímy. Všetky súťažné tímy poznali uvedenú službu – vedeli ako sa dostať do systému a ako v ňom pracovať a údaje v službe BL112 im „pomohli zachrániť“ pacienta. Jedine zahraničnej brnenskej posádke bola podaná pomocná ruka a vysvetlený koncept služby. Väčšina sa zhodla, že je škoda, že takéto zásadné informácie sú dostupné iba pre pacientov Dôvery.
PhDr. Matej Polák, riaditeľ ZZS ZaMED: „Tento ročník súťaže sa vyznačoval tým, že všetky súťažné úlohy boli založené na skutočných zásahoch slovenských záchranárov, ktoré zažili v uplynulých dvoch rokoch. Skúsenosti z nich tak prostredníctvom súťažných úloh teraz odovzdali aj svojim kolegom.“
Veľmi silné expertné zastúpenie bolo v tomto ročníku na jednotlivých stanovištiach v roliach rozhodcov : MUDr. Eva Hanáčková (primárka oddelenia neurológie Forlife Všeobecnej nemocnice Komárno), MUDr. Peter Kyseľ (lekár Falck Záchranná), PhDr. Iveta Vojčiniaková (KOS ZZS Nitra), PhDr. Alena Dudeková, PhD. (Katedra urgentnej zdravotnej starostlivosti SZU), MUDr. Norbert Moravanský, PhD. (znalec v odvetví Súdne lekárstvo – Forensic Inštitút forénznych medicínskych expertíz) a JUDr. Lucia Laciaková, PhD. (konzultantka pre medicínske právo a agendu orgánov činných v trestnom konaní – Forensic)
Víťazom V. ročníka súťaže záchranárov Komárno Rescue 2017 sa stala posádka zo Svidníka (Bc. Táňa Vorobeľová, Bc. Emil Lukáč), na druhom mieste sa umiestnila posádka z Košickej záchranky (Bc. Miriama Pištejová, Bc. Radovan Pavlík) a na treťom mieste skončila posádka ZZS ZaMED zo stanice RLP Kolárovo (Bc. Annamária Ivanová, Bc. Adrián Hráček).
Ocenení získali finančné a vecné odmeny a víťazná posádka si odniesla i putovnú trofej.
Vďaka podpore sponzorov sa podarilo aj tento rok zrealizovať súťaž bez štartovného poplatku, čím nemá v slovenských podmienkach obdobu. Podujatie podporili:
Výsledková listina na stiahnutie tu.
Hodnotiace tabuľky jednotlivých súťažných úloh:
1. Úloha č.1 – Ebrieta naša každodenná
2. Úloha č. 2 – „Könyv“ (knižka) – Hypoglykémia
3. Úloha č. 3 – „Pracant“ – Náhla cievna mozgová príhoda – NCMP