2014-04-14 12:22:14 | Rady pre zdravie
Anafylaktický šok je najťažší prejav anafylaktickej reakcie. Táto reakcia nastáva často veľmi rýchlo a je považovaná za život ohrozujúci stav. Viac ako polovica prípadov tejto vážnej alergickej reakcie sa udeje mimo zdravotníckych zariadení.
Anafylaktický šok spôsobuje hlavne alergická reakcia na potraviny, lieky , bodnutie hmyzom (včely, osy, sršne). Z potravín sú to najmä orechy a oriešky, vajíčko, mlieko, kiwi, morské ryby.
Prvá pomoc, ktorú môže vykonať laik na mieste je zostať pri pacientovi a zavolať záchranku na čísle 155 alebo 112. Mgr. Csaba Bozsaky, hlavný záchranár zo záchranky ZaMED radí: „Uložte pacienta do protišokovej polohy, tak aby ležal na chrbte s vyššie uloženými dolnými končatinami, ktoré ohnete v kolenách a podložíte ich napríklad taškou, dekou, krabicou alebo ich vyložíte na stoličku a zabezpečte ďalšie protišokové opatrenia –ticho, teplo. Ak má ťažkosti s dýchaním, môžete mu dovoliť sedieť, ale určite zaistite, aby nezostal stáť. Ak má alergik pri sebe EpiPen s adrenalínom, pichnite mu ho do svalu, najlepšie do svalov ramena. Na balení lieku je jednoduchý návod na použitie formou piktogramov. Ak chorý pociťuje nedostatok vzduchu nebojte sa podať adrenalín, ak je k dispozícii.“
EpiPen je autoinjektor, ktorý vyzerá ako pero sa používa na akútnu liečbu anafylaktického šoku alebo alergickej reakcie po pichnutí alebo uštipnutí hmyzom, po jedle alebo liekoch. Je to liek na jedno použitie.
Bozsaky upozorňuje: „Nedovoľte pacientovi po podaní adrenalínu v EpiPen viesť motorové vozidlo, aj keby sa jeho stav zlepšil.“
„V prípade, ak na mieste zásahu prevezmeme pacienta s anafylaktickým šokom, po základnej diagnostike najčastejšie pokračujeme v podaní adrenalínu intravenózne. Ďalej podávame kryštaloidné roztoky, antihistaminiká, kortikoidy prípadne iné lieky. Podľa závažnosti stavu sa robia ďalšie úkony na mieste, v najťažších prípadoch sa prevádza kardiopulmonálna resuscitácia respektíve odváža sanitka pacienta na JIS/ARO do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia,“ hovorí Bozsaky.
„Prvotným odporučením je samozrejme eliminácia alergénu (pokiaľ je známy). Každý človek by po prekonaní anafylaktickej reakcie mal byť vyšetrený alergiológom. Tiež je vhodné vybavenie protišokovým balíčkom podľa odporučenia alergiológa,“ uzatvára Csaba Bozsaky.