2022-06-20 07:33:12 | Nezaradené
Systém AMoS-ZZS – Systém autonómnych mobilných staníc záchrannej zdravotnej služby rieši potrebu sťahovania posádok záchranky bližšie k aktuálnym problémom
Záchranná zdravotná služba ZaMED po dlhodobých prípravách prichádza s pilotným projektom autonómnych mobilných staníc záchrannej zdravotnej služby (skratka AMoS).
Prečo sú potrebné mobilné stanice záchranky?
Dnešná situácia ukazuje, že kritická infraštruktúra, kam nepochybne patrí aj záchranná zdravotná služba, musí byť schopná pružne reagovať na najrôznejšie problémové situácie, ktoré boli pred pár rokmi pre väčšinu ľudí nepredstaviteľné. Pandémia Covid-19, utečenecká kríza na blízkom východe, vojna na Ukrajine a prírodné katastrofy vznikajúce ako dôsledok globálneho otepľovania menia aj doteraz zažité požiadavky na záchrannú zdravotnú službu.
Záchranná zdravotná služba v 21. storočí potrebuje vedieť pružne reagovať na aktuálne potreby, musí byť schopná presunúť ľudské aj prístrojové kapacity tam, kde sú v danej chvíli najviac potrebné – čo najbližšie k pacientom. Tam, kde sa náhle zvýši potreba zásahov záchrannej zdravotnej služby je potrebné systém flexibilne posilniť a doplniť, aby nadmerným využívaním jestvujúcich posádok záchraniek pri dlhodobom probléme nedochádzalo k zníženiu dostupnosti neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
Potreba mobility a flexibility sa týka nielen záchranárskych posádok v sanitkách, ale aj samotných staníc záchrannej zdravotnej služby na Slovensku. Stanice záchrannej zdravotnej služby pre 21. storočie potrebujú byť čo najviac mobilné a neviazané na konkrétne nehnuteľnosti. Pre prípad krízových udalostí je navyše vhodné, ak sú stanice záchranky nezávislé aj od bežnej energetickej siete. V ideálnom prípade preto potrebujeme stanice záchrannej zdravotnej služby, ktoré sú mobilné a energeticky autonómne.
Mobilná sieť staníc záchrannej zdravotnej služby dokáže efektívne reagovať aj na budúce reformy siete nemocníc a z nich vyplývajúce prípadné potreby presunu staníc záchraniek na nové miesta. S presunmi staníc záchranky sú od nepamäti spojené problémy s výberom vhodných priestorov. Stanice záchranky z dôvodov neexistencie adekvátnych priestorov v jednotlivých obciach neraz sídlia v administratívnych priestoroch alebo rodinných domoch, ktoré neboli pôvodne navrhnuté pre účely záchrannej zdravotnej služby.
Kto stojí za systémom AMoS?
Záchranná zdravotná služba ZaMED pravidelne prichádza na Slovensku s inovatívnymi riešeniami, ktoré neraz následne preberajú aj ostatné záchranné služby. V ZaMEDe ako prví zaviedli systém, pomocou ktorého vedia záchranári činnosť srdca pacienta odkonzultovať z každého miesta na Slovensku so špecialistami v kardiocentre. Neskôr ako prví vyvinuli systém na elektronizáciu zdravotníckej dokumentácie priamo v sanitke, spustili do prevádzky prvú záchranársku motorku, alebo obstarali prvé plne elektrické záchranárske vozidlo na Slovensku, ktoré v súčasnosti prechádza testovaním v teréne. Nie náhodou tiež získali ako prvá záchranka na Slovensku ocenenie od Európskej spoločnosti pre urgentnú medicínu za excelentnú starostlivosť o pacientov s mozgovou porážkou. Teraz profesionáli z tejto záchranky predstavili ďalšie riešenie pre skvalitnenie systému záchrannej zdravotnej služby na Slovensku – Systém AMoS.
Ako AMoS funguje?
AMoS je označenie pre systém autonómnych mobilných staníc záchrannej zdravotnej služby, ktorý odstraňuje nedostatky doterajších staníc ZZS, umiestňovaných v nehnuteľnostiach. Systém AMoS obsahuje viacero modulov – samostatných funkčných buniek rovnakej veľkosti, kde každý z modulov je vnútorným vybavením prispôsobený svojmu určeniu. Z jednotlivých modulov je vyskladaná kompletná stanica záchranky, ktorá slúži ako zázemie pre prevádzku posádky záchrannej zdravotnej služby. Systém AMoS umožňuje prispôsobenie zázemia počtu personálu a typu posádok záchranky pôsobiacich na danom mieste. Systém okrem bežných ubytovacích kapacít obsahuje napríklad aj modul určený na dekontamináciu vozidla a posádky, skladovací modul, modul na parkovanie sanitky a pod.
Autonómnosť stanice záchranky je v prípade potreby zabezpečená samostatne stojacim AMoS energetickým modulom (tzv. „Off-grid modul“), ktorý zabezpečuje stanicu pitnou vodou a elektrickou energiou bez potreby pripojenia na inžinierske siete. Energetický modul tiež obsahuje čističku odpadových vôd a priestor na zber biologického odpadu. Takéto riešenie je praktické najmä v prípade potreby umiestnenia stanice ZZS na mieste, kde sa nenachádzajú inžinierske siete.
Realizácia „stavby“ stanice záchranky prebieha spájaním prefabrikovaných modulov do jedného celku. V prípade urgentnej potreby je systém AMoS možné naložiť na nákladné automobily a stanica je nasaditeľná na mieste určenia do 48 hodín od požiadavky. Obstaranie takejto autonómnej mobilnej stanice záchrannej zdravotnej služby sa v súčasných cenách pohybuje na úrovni 60 tisíc eur pre jednu posádku RZP.
Výhody mobilných staníc AMoS
Mobilné stanice záchrannej zdravotnej služby systému AMoS boli navrhnuté s maximálnym ohľadom na ich špecifické využitie. Každá stanica má dva samostatné vstupy – biely a červený. Biely vstup slúži pre príchod záchranárov do práce a pre zásobovanie stanice. Červený vstup je určený na vstup posádky záchranky po návrate zo zásahu u pacienta. Hneď za červeným vstupom sa nachádza miestnosť pre dekontamináciu posádky a použitého zdravotníckeho vybavenia, nasleduje miestnosť pre očistu a osobnú hygienu členov posádky, odkiaľ sa cez modul šatne vstupuje ďalej do administratívnych a oddychových priestorov stanice. Ostatné moduly sú primárne určené pre vytvorenie zázemia na regeneráciu a prípravu členov posádky na ďalší zásah.
Stanice záchranky sú pre zdravotníkov útočiskom, kde môžu načerpať sily pred ďalším výjazdom k pacientovi. Práca na záchranke so sebou prináša veľkú zodpovednosť, nepredvídateľné situácie a psychický tlak na členov posádok záchrannej zdravotnej služby. Preto sú mobilné stanice systému AMoS navrhnuté tak, aby spĺňali vysoké štandardy s dôrazom nie len na modernosť a vizuálnu atraktivitu, ale aj hygienu, ergonómiu a komfort. Jednoducho povedané, aby tieto stanice boli zázemím, kam sa záchranári po náročnom zásahu radi vrátia.
Vhodná priestorová dispozícia stanice AMoS a kvalitné zateplenie zabezpečujú okrem iného tiež energetickú úspornosť a ekologickosť. Využitím zelenej strechy, solárnych panelov, použitím recyklovaných a recyklovateľných materiálov sa zároveň znižuje negatívny dopad mobilných staníc na životné prostredie. Pri rastúcich cenách energií stanice systému AMoS vďaka energetický úsporám výrazne znižujú náklady na prevádzku stanice. Ešte väčšie ekonomické úspory však prináša systém AMoS v oblasti nákladov na obstaranie a výstavbu stanice. Nadobudnutie stanice systému AMoS stojí menej ako jednu pätinu nákladov, ktoré sú potrebné na výstavbu klasických nehnuteľných staníc záchrannej zdravotnej služby. Takto ušetrené zdroje sa môžu použiť na primárny účel ZZS, ktorým je poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti.
Autonómny modulárny systém staníc záchrannej zdravotnej služby AMoS predstavuje riešenie stále menšej dostupnosti vhodných nehnuteľností pre plnenie úloh záchraniek. Zároveň rešpektuje neustále sa zvyšujúcu potrebu mobility posádok záchrannej zdravotnej služby. Toto riešenie vďaka svojej modulárnosti a flexibilite dokáže promptne reagovať na potrebu prípadného rozšírenia stanice o ďalší personál, prípadne aj ďalšie sanitné vozidlo. Okrem výhod súvisiacich so samotnou prevádzkou, má takéto riešenie aj výhodu možnosti takmer okamžitého presunu na miesto, kde je stanica najviac potrebná a to s minimálnou prípravou pozemku, na ktorom bude umiestnená.
Mobilné a energeticky autonómne stanice záchrannej zdravotnej služby sú smer, ktorým sa v najbližších rokoch bude uberať umiestňovanie staníc záchrannej zdravotnej služby vo vyspelých krajinách sveta, s cieľom pružne reagovať na potreby v jednotlivých regiónoch a zároveň predísť možným obmedzeniam poskytovania urgentnej zdravotnej starostlivosti spôsobených výpadkom distribúcie energií.
Využitie systému AMoS úplne eliminuje problémy s nedostupnosťou vhodných priestorov pre stanice záchrannej zdravotnej služby v niektorých obciach, zlepšuje pracovné podmienky záchranárov a lekárov, šetrí životné prostredie a prináša úsporu nákladov na prevádzku staníc záchrannej zdravotnej služby. Vďaka staniciam záchranky vybudovaným systémom AMoS tak budú záchranári záchrannej zdravotnej služby ZaMED ešte bližšie k svojim pacientom, pripravení vyraziť na zásah 24 hodín denne, 365 dní v roku. Prvá stanica typu AMoS bude záchrannou zdravotnou službou ZaMED uvedená do prevádzky už v priebehu roku 2022.