Sanitné vozidlá záchrannej zdravotnej služby ZaMED sú vyrábané na mieru podľa požiadaviek záchranárov v súlade s platnými vyhláškami a normami. Ponúkame Vám pohľad do ambulantnej časti našej sanitky pri nástupe z bočných dverí. Priblížením kurzora k zeleným ikonkám na obrázku sa dozviete, aké funkcie majú jednotlivé súčasti výbavy:
tzv. „kardiácke“ alebo infarktové kreslo – používa sa na transport sediacich/imobilných pacientov (výsuvné madlá na prenášanie, bočné sklopné opierky na ruky, sklopná opora na nohy, nosnosť 250 kg, bezpečná fixácia pacienta – pás a hrudník)
používajú sa na transport ležiacich pacientov (ovládanie predných kolies umožňuje jednoduché otáčanie, jednoosobová obsluha aj pri nakladaní pacienta do sanitky, výsuvné madlá na prenášanie, trojbodový systém fixácie pacienta, nastaviteľné výškové pozície nosidiel, nosnosť 250 kg)
obsahuje lieky a zdravotnícky materiál. Tento batoh si záchranári vždy prinášajú na miesto zásahu.
z pevného a omývateľného materiálu s bezpečnostným pásom
používa sa na diagnostiku srdcového rytmu a oživovanie elektrickým výbojom. Tento prístroj disponuje unikátnou technológiou telemetrického prenosu dát (EKG záznamov ku konzultujúcemu lekárovi).
používajú sa na liečbu podávaním kyslíka kyslíkovou maskou alebo okuliarmi, slúžia na dávkovanie kyslíka do pľúcneho ventilátora. Sú naplnené medicinálnym kyslíkom.
používa sa na odsávanie telesných tekutín (krv, hlieny, zvratky atď)
patria medzi najzákladnejšie zdravotnícke pomôcky používané pri kontakte s pacientom. Chránia záchranárov aj pacienta pred rizikami infekcie a kontaminácie.
používa sa na podávanie infúznych roztokov počas transportu pacienta do nemocnice.
používajú sa na fixáciu krčnej chrbtice, hlavne pri podozrení na jej poškodenie. Zaisťujú fixáciu krku hlavy aj tým, že bránia pohybu hlavy pri transporte.
zabezpečujú rovnomerné a kvalitné osvetlenie ambulantného priestoru.
používajú sa na infúzioterapiu, ktorej cieľom je dosiahnuť zvládnutie akútneho a zlepšenie zdravotného stavu pacienta. Slúžia na doplnenie objemu tekutín v tele pri ich stratách (napr. krvácanie, popáleniny, dehydratácia) alebo ako „nosič“ na podanie liekov do žily.
vnútrožilové (intravenózne) kanyly slúžia na zabezpečenie prístupu do cievneho riečiska a tým umožňujú podanie liekov alebo infúznych roztokov.
na fixačné dlahy a ďalší zdravotnícky materiál.
s liekmi pre injekčné podávanie.
na zabezpečenie umelej pľúcnej ventilácie. Používa sa na riadené (v prípade, kedy pacient vôbec nevie dýchať) alebo podporné dýchanie.
a ventilácia v ambulantnej časti