2014-10-22 11:54:11 | Zo zákulisia ZaMED
Na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR sa s účinnosťou od 15. októbra 2014 zmenilo sídlo stanice záchrannej zdravotnej služby zo stanice rýchlej zdravotnej služby (RZP) Patince na sídlo stanice záchrannej zdravotnej služby Marcelová. Na základe podrobných analýz zmenou sídla stanice dôjde k zvýšeniu dostupnosti a kvality poskytovania záchrannej zdravotnej služby, najmä čo sa týka skrátenia dojazdového času na miesta zásahov.
Posádky stanice záchrannej zdravotnej služby RZP Marcelová (v minulosti v sídle Patiniec) vykonali za minulý rok 1077 výjazdov k pacientom. Jednalo sa o tzv. primárne výjazdy. Medzinemocničné prevozy (tzv. sekundárne výjazdy) sa realizovali v 125 prípadoch. Vodiči tejto stanice ZZS ZaMED najazdili za pacientami 63.421 km, čo znamená viac ako 5.000 km mesačne.
Na tejto stanici záchranky pracuje dokopy 10 ľudí – 5 záchranárov a 5 vodičov (z ktorých 3 majú dokonca zdravotnícke vzdelanie záchranár).
Vedúca záchranárka Judita Schulczová, s 37 rokmi praxe, spomína na nezvyčajné prípady z tohto roka: „Hektické obdobie sme tento rok mali na jar. Akonáhle sa oteplilo, ľudia si začali zveľaďovať svoje príbytky. Boli sme privolaní do obce Búč, kde práve rekonštruovali starší dom. Pri prácach na streche spadol muž z výšky dvoch metrov priamo na zem. Pri páde sa zranil, vykĺbil si rameno a utŕžil tiež rezné rany na tvári. Takýchto prípadov sme mali viacero.“
O tom, že vznik niektorých úrazov je naozaj bizarný a opatrnosti nikdy nie je dosť, by záchranári mohli napísať niekoľko kníh. Počuli ste už o tom, že si spôsobíte sami otras mozgu pri vystupovaní z auta? Áno aj toto zažila posádka RZP Marcelová. „Vodičovi sa pri vystupovaní z auta zamotala hlava a spadol. Udrel si riadne hlavu a tak sme ho na mieste ošetrili a chceli okamžite odviezť na ďalšie vyšetrenia do nemocnice s podozrením na otras mozgu. Ani naše naliehanie nepomohlo a prevoz odmietol. Na druhý deň sme sa s ním opäť stretli, keď nás vyslali k pacientovi z krajského operačného strediska, s tým, že má opakované ťažkosti a príznaky otrasu mozgu. Tentokrát sme ho do nemocnice už úspešne dopravili“, hovorí vedúca záchranárka.
Stanica rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) Marcelová, tak ako všetky ostatné stanice ZZS ZaMED disponuje vo svojej výbave moderným prístrojom EKG monitor a defibrilátor značky Corpuls3 . Ten má v sebe okrem iných funkcií i funkciu telemetrického prenosu záznamu EKG a ďalších kriticky dôležitých hodnôt životných funkcií pacientov z miesta zásahu ambulancie RZP ku konzultujúcemu lekárovi. Ten sa môže nachádzať niekoľko desiatok kilometrov od miesta zásahu, buď pri počítači čakajúc na iný zásah na stanici rýchlej lekárskej pomoci (RLP), alebo môže byť priamo na ceste k inému pacientovi a EKG záznam dostane, prečíta, vyhodnotí a odkonzultuje prostredníctvom smartfónu. Prístroj Corpuls3 tak vďaka telemetrickému prenosu dát prostredníctvom mobilnej dátovej siete pomáha záchranárom v teréne správne vyhodnotiť aj niektoré komplikované poruchy srdcového rytmu, alebo odhaliť skrytý infarkt, či náhle skomplikovanú angínu pectoris.
Okrem iného prístrojového a materiálne vybavenia sa v sanitnom vozidla nachádzajú naviac aj dymovnice, potrebné pri navádzaní vrtuľníka vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby.
„Sme hrdí, že naša obec mala príležitosť a mohla poskytnúť svoje priestory pre stanicu záchranky ZaMED,“ hovorí starosta Marcelovej Ervín Varga.
PhDr. Matej Polák, riaditeľ ZaMED: „Kvalitná záchranná zdravotná služba sa dá poskytovať iba v úzkej spolupráci záchraniek s miestnymi samosprávami. Teší nás, že v obci Marcelová sme sa stretli s ústretovým prístupom starostu a celého miestneho zastupiteľstva, vďaka ktorému sa nám podarilo vybudovať špičkovú stanicu záchrannej zdravotnej služby, ktorá skráti dojazdové časy k pacientom v tomto regióne.“
Pozn.:Štatistické údaje uvedené v tomto článku sú za obdobie od 1.10.2013 do 30.9.2014.