2014-12-30 16:59:44 | Rady pre zdravie
Problém cievnych mozgových príhod je stále veľmi aktuálny a so starnutím populácie sa predpokladá ďalší rast jeho významu.
Podľa údajov svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) náhla cievna mozgová príhoda (NCMP), ľudovo nazývaná mozgová porážka alebo mŕtvica postihne ročne až 15 miliónov ľudí na celom svete. 84 % zo všetkých týchto prípadov má na svedomí vysoký krvný tlak.
Z celkového počtu 15 miliónov na cievnu mozgovú príhodu zomrie 6 miliónov a ďalších 5 miliónov ostane trvale invalidnými. Hrozivý je fakt, že porážka je druhou najčastejšou príčinou zneschopnenia (invalidity), hneď po demencii. Zneschopnenie (invalidita) môže zahŕňať stratu zraku a /alebo reči, ochrnutie alebo komplexnú poruchu v oblasti myslenia. Ide teda o ochorenie s mimoriadne vážnymi trvalými následkami. Tento stav navždy ovplyvní celú rodinu a život pacienta.
Mozgová príhoda je spôsobená nedostatočným prítokom krvi do mozgu. Môže byť zapríčinená postupným upchatím ciev zásobujúcich mozog, alebo náhlym presunom krvnej zrazeniny do mozgu a následným upchatím cievy alebo prasknutím cievy a následným vnútorným krvácaním do mozgu.
Mozgové bunky nemajú regeneračnú schopnosť a preto pri poškodení dochádza k nezvratným zmenám na mozgovom tkanive za veľmi krátku dobu. Čo je však horšie, poškodenie zdravia spôsobené mozgovou príhodou môže časom ďalej vzrásť.
Jedinou terapiou akútneho mozgového infarktu je znovu spriechodnenie uzavretej cievy a zabezpečenie opätovného prietoku krvi v mozgu. Existujú dve metódy liečby – trombolýza a trombektómia. Základom oboch je prísť včas do rúk zdravotníkov.
Trombolýza je liečebná metóda, ktorá rozpustí „prekážku v cieve“ injekčným podaním účinnej látky. Proces je možné aktivovať iba do 4,5 hodiny od vzniku príznakov. Percentuálny počet pacientov s akútnym mozgovým infarktom, ktorým je podaná trombolýza celosvetovo nepresahuje 20-30%. Najčastejším dôvodom nepodania je neskorý príchod pacienta do kompetentných rúk neurológa. Systémová intravenózna trombolýza sa vykonáva aj v nemocnici Komárno.
Druhým typom liečby NCMP je tzv. trombektómia resp. endovaskulárna liečba, ktorú je možné absolvovať do 8 hodín od vzniku príznakov. Táto liečba je však viazaná na existenciu erudovaného intervenčného radiológa (na Slovensku je táto odbornosť koncentrovaná iba do malého počte pracovísk) a na prístrojové vybavenie rádiologického pracoviska.
Na rozdiel od srdcového infarktu, kedy človek cíti charakteristickú bolesť pri srdci, pri mozgovom infarkte je viacero rôznych príznakov, ktoré nemusia byť výrazné. Zákernosť tohto ochorenia spočíva v tom, že ľahko prehliadnete jeho symptómy. Nepodceňujte príznaky ako:
Niekedy sú príznaky mierne a trvajú len niekoľko minút alebo hodín. To však neznamená, že choroba odznela. Práve naopak! Bývajú varovným príznakom hroziacej náhlej cievnej mozgovej príhody.
Neváhajte volať záchranku na čísle 155 alebo 112. Čím skôr dostane pacient adekvátnu odbornú starostlivosť, tým sú lepšie jeho vyhliadky na úspešné vyliečenie a elimináciu následkov mŕtvice.