2014-03-24 09:19:48 | Rady pre zdravie
Každý rok 24. marca si svet pripomína Deň Tuberkulózy. Tento deň bol Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) vyhlásený ako deň, kedy treba verejnosti pripomínať závažnosť ochorenia Tuberculosis. Hoci je tuberkulóza v našej krajine považovaná verejnosťou za chorobu, ktorá sa jej netýka, záchranári ZaMEDu s ňou pravidelne prichádzajú do styku. Preto sa aj záchranná zdravotná služba ZaMED pripája k tejto iniciatíve.
Ako kvapôčková infekcia sa tuberkulóza šíri pomerne rýchlo. Aj preto sa odhaduje, že baktériou Mycobacterium tuberculosis je nakazená až jedna tretina celosvetovej populácie avšak bez akýchkoľvek viditeľných príznakov. Hoci je liečba tohto ochorenia relatívne úspešná, vo viacerých častiach sveta sa už objavili rezistentné kmene, ktoré nereagujú na tradičné liečebné postupy.
V roku 2013 bolo do Národného registra tuberkulózy v SR nahlásených 401 prípadov tuberkulózy, čo predstavuje 7,41 na 100.000 obyvateľov, z toho v 341 prípadoch išlo o novozistené prípady. V celosvetovom meradle mortalita pri tuberkulóze síce klesá, napriek tomu tuberkulóza stále figuruje ako jedna z troch najčastejších príčin úmrtí žien medzi pätnástym a štyridsiatym štvrtým rokom.
V uplynulých rokoch sa záchranári záchrannej zdravotnej služby ZaMED stretli s tuberkulózou pri výkone ich činnosti viackrát. Tie plánované stretnutia prebehli ako medzinemocničné prevozy pacientov trpiacich tuberkulózou z nemocníc v Nitrianskom kraji do Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch. Počas plánovaného sekundárneho prevozu infekčného pacienta je nutné dodržiavať viacero opatrení. Každý člen posádky musí mať pri kontakte s pacientom oblečený jednorazový pracovný odev, nasadené jednorazové respiračné rúška a gumené rukavice. Po odovzdaní pacienta do zdravotníckeho zariadenia prejde celé sanitné vozidlo kompletnou dezinfekciou. Takisto všetky použité jednorazové osobné ochranné pracovné pomôcky musia byť odložené do nepriepustných obalov a následne zlikvidované.
Neočakávanými „rande“ s tuberkulózou boli vystavené napríklad nič netušiace posádky RLP Želiezovce, RZP Kolta a RZP Ipeľský Sokolec. Záchranári ZaMED z týchto staníc boli pravidelne boli privolávaní k jednému konkrétnemu pacientovi, ktorý mal astmu a chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. Zvyčajne sa pacient dusil a mal vážne dýchacie ťažkosti spôsobené nedodržiavaním odporúčanej životosprávy. Po odvoze do nemocničného zariadenia sa preukázalo, že trpel okrem uvedených chorôb i tuberkulózou. Táto informácia sa k záchrannej zdravotnej službe ZaMED dostala prostredníctvom Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, ktoré bolo informované nemocnicou, kam bol pacient odovzdaný.
Všetci členovia posádok záchrannej zdravotnej služby, ktorí prídu do styku s pacientom trpiacim tuberkulózou musia absolvovať vyšetrenia v pneumologickej ambulancii. Tam sa podrobia očkovaciemu testu na tuberkulózu a následne aj röntgenovému vyšetreniu. Po vyhodnotení testu a posúdení röntgenových snímok lekár zhodnocuje prípadný výskyt tuberkulózy u všetkých ohrozených lekárov i záchranárov. Aj v prípade negatívneho výsledku môže lekár nariadiť preventívnu liečbu.
V Slovenskej republike bolo zrušené plošné očkovanie proti TBC v januári 2012. Podľa WHO sa plošné očkovanie odporúča zrušiť v tom prípade, ak je chorobnosť nižšia ako 12 prípadov na 100 000 obyvateľov v danej krajine. Na Slovensku sa pozoruje v posledných rokoch klesajúci trend výskytu tuberkulózy a kritérium WHO sa dosiahlo v rokoch 2010-2011. V súčasnosti hodnotí situáciu na Slovensku odborná komisia, kvôli výskytu nových prípadov tuberkulózy najmä u detí v sociálne znevýhodnených a marginalizovaných skupinách.
Pomôžme zvýšiť povedomie o tejto chorobe, aby ľudia, ktorí ňou trpia dostali správnu a včasnú liečbu.
Zdroje: