2021-11-26 15:22:52 | Tlačové správy
23.11.2021
Iba 9 záchranných zdravotných služieb z Európy bolo ocenených na výročnej konferencii Európskej spoločnosti pre urgentnú medicínu (EUSEM 2021) v Lisabone za ich excelentné výsledky v prednemocničnej zdravotnej starostlivosti o pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou (NCMP). Nechýbal medzi nimi aj jeden poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby zo Slovenska – záchranka ZaMED so sídlom v Komárne. Z rúk profesorky Diany Compoeşu, predsedníčky sekcie prednemocničnej zdravotnej starostlivosti EUSEM putovalo do ZaMEDu ocenenie EMS Angels Awards hneď pri historicky prvom udeľovaní týchto ocenení.
Ocenenia EMS Angels Awards budú udeľované spoločne Európskou spoločnosťou pre urgentnú medicínu a Iniciatívou Angels každý štvrťrok tým záchranným zdravotným službám v Európe, ktoré splnia náročné kritériá excelentnej zdravotnej starostlivosti o pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou.
Podľa oficiálnych dokumentov EMS Angels Awards, hlavnými cieľmi EMS Angels ocenení je implementácia a monitorovanie kvality u poskytovateľov prednemocničnej starostlivosti o pacientov s cievnou mozgovou príhodou, štandardizácia a optimalizácia prednemocničnej starostlivosti o pacientov s cievnou mozgovou príhodou, vytvorenie iktovej komunity v rámci záchrannej zdravotnej služby na národnej a medzinárodnej úrovni a v poslednom rade uznanie najvýkonnejších poskytovateľov prednemocničnej zdravotnej starostlivosti o pacientov s cievnou mozgovou príhodou.
Jednoducho povedané, ocenenia EMS Angels Awards majú oceniť tie záchranné zdravotné služby, ktoré neustále zvyšujú latku v prednemocničnej zdravotnej starostlivosti o pacientov s NCMP. Proces udeľovania cien EMS Angels Awards bude podobný, ako pri ich sesterskom ocenení ESO Angels Awards, ktoré je určené pre nemocnice poskytujúce excelentnú zdravotnú starostlivosť o pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodu a udeľuje ho Európska organizácia pre cievne mozgové príhody (European Stroke Organization – ESO). Do dnešného dňa bolo v Európe nemocniciam udelených viac ako 1 000 takýchto ocenení. Program ocenení pre nemocnice zohral významnú úlohu pri vytváraní kultúry monitorovania a zvyšovania kvality zdravotnej starostlivosti v nemocniciach a podobný efekt sa od EMS Angels Awards očakáva v oblasti záchranných zdravotných služieb.
Ocenenie EMS Angels Awards môžu získať tie záchranné zdravotné služby, ktoré kontinuálne monitorujú a zlepšujú kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Dôležitosť monitorovania kvality, ako nástroja pre zlepšovanie poskytovanej zdravotnej starostlivosti, vyzdvihuje aj Akčný plán pre cievne mozgové príhody v Európe na roky 2018-2030 (The Stroke Action plan for in Europe 2018-2030). Napriek tomu, že monitorovanie kvality pri prednemocničnej zdravotnej starostlivosti o pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou, a výmena a zdieľanie údajov medzi záchrankami a nemocnicami je kľúčové pre zlepšovanie a štandardizovanie tejto zdravotnej starostlivosti, pravidelný monitoring kvality stále nie je bežnou súčasťou činnosti mnohých záchranných systémov v Európe.
Aby sa záchranná zdravotná služba mohla uchádzať o EMS Angels Awards, najprv musí:
Následne je podľa zaslaných údajov vyhodnotené, do akej miery príslušná záchranná zdravotná služba plní kritéria excelentnosti, nastavené expertnou skupinou EMS Angels Awards na základe medzinárodných odporúčaní. Kritériami, od ktorých následne závisí stupeň ocenenia, sú:
Na základe plnenia uvedených kritérií môže záchranná zdravotná služba získať zlaté, platinové, alebo diamantové (najvyššie) ocenenie. Ocenenia sa budú udeľovať vždy na výročnej konferencii Európskej spoločnosti pre urgentnú medicínu.
Záchranná zdravotná služba ZaMED sa odovzdávania cien na konferencii EUSEM 2021 v Lisabone nemohla zúčastniť. Prestížne platinové EMS Angels ocenenie si tak prevzala od slovenskej zástupkyne Angels Iniciatívy pri príležitosti IX. ročníka súťaže Komárno Rescue. Stala sa tak prvým držiteľom tohto ocenenia na Slovensku a zaradila sa tým medzi špičku európskych poskytovateľov iktovej prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.
„Spočiatku si niektorí naši zdravotníci mysleli, že kvalitu ich postupu pri diagnostike a liečbe pacientov s cievnou mozgovou príhodou monitorujeme len preto, aby sme im ukázali, ako robia veci zle. Dnes, aj na základe tohto ocenenia, naši zdravotníci vidia, že kvalitu ich postupu monitorujeme aj preto, aby sami v medzinárodnom porovnaní videli, že sa o svojich pacientov starajú naozaj excelentne. Myslím, že na toto ocenenie môžu byť všetci naši zdravotníci právom hrdí.“, dodáva k získanému oceneniu PhDr. Matej Polák, riaditeľ záchrannej zdravotnej služby ZaMED.
Video z odovzdávania
Fotografie z odovzdávania