2016-08-31 11:21:44 | Zo zákulisia ZaMED
Komárno, 30.-31.8. 2016
Posledné dva prázdninové dni patrili v Komárne záchranárom. Už po IV. krát sa v meste konala súťaž posádok rýchlej zdravotnej pomoci, na ktorej sa predstavili záchranári z celého Slovenska a jedna posádka z Českej republiky. Zastúpení boli z Kolárova, Komárna, Marcelovej, Trstíc, Štúrova, Komjatíc, Podhájskej, Gbeliec, Želiezoviec, Nitry, Bardejova, Košíc, Svidníka, Banskej Bystrice a Brna (ČR).
Päť náročných modelových situácií preverilo ich znalosti a praktické skúsenosti. Záchranári tak ako aj pri reálnych zásahoch, musia pri súťažiach určiť správnu diagnózu, následne správny liečebný postup, poskytnúť neodkladnú zdravotnú starostlivosť a v neposlednom rade aj spolupracovať s ostatnými záchrannými zložkami na mieste zásahu.
Hlavný organizátor súťaže, Bc. Roland Száz zo záchranky ZaMED hovorí: „Súťažné úlohy boli dnes zamerané najmä na zlyhanie srdca, traumy a nehody. Posledná úloha bola forenzná, čo znamená, že sme preverovali postup posádok zo strany súdneho znalca a policajného vyšetrovateľa. Takúto situáciu môžu záchranári zažiť, ak je podané podozrenie na pochybenie pri výkone ich činnosti na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a tiež, ak záchranári vystupujú napríklad v pozícii svedkov pri predvolaní policajným vyšetrovateľom.“
Čo záchranári nevedeli, bol fakt, že isté súťažné úlohy na seba budú nadväzovať, čo nie je pri takýchto súťažiach zvykom.
V prvej úlohe prišli k pacientovi so zástavou dýchania a museli poskytnúť neodkladnú zdravotnú starostlivosť v podobe kardio-pulmonálnej resuscitácie. Za chrbtom im stáli rodinní príslušníci pacienta, ktorí boli zhodou okolností tiež zdravotníci. V stresovej situácii, kedy do zamýšľaného postupu posádky zasahovali príbuzní, museli uskutočniť správny postup a následne aj správne a kompletne zaznamenať, čo, kedy a ako vykonali. Všetko pod šibeničným časovým limitom. V tomto momente záchranári netušili, že keď o niekoľko hodín dorazia k poslednej úlohe, bude ich čakať predvolanie z polície, výsluch pred vyšetrovateľom a ich zdravotné záznamy z tohto zásahu budú preverované súdnym znalcom, nakoľko príbuzní podajú trestné oznámenie na postup posádky RZP pre úmrtie pacienta.
V ďalšej modelovej situácii bolo treba zachrániť cyklistu po nehode s vážnymi zraneniami, ktoré boli voľným okom neviditeľné.
Tretia úloha bola iná, nie o menej náročná. Hlásenie, ktoré posádka dostala z dispečingu znelo nasledovne: „Volanie z tretej ruky, videli havarované auto do rohu budovy, zdá sa, že tam sedí jeden človek, volala staršia, ťažšie mobilná pani, ktorá to videla z okna bytovky. Pri príchode sedí pán na mieste vodiča, opretý o volant, nevládze sa dostať von. Pán je pri vedomí, komunikuje, udáva bolesti na hrudník. Na mieste ho vidia pripútaného bezpečnostným pásom a bol aktivovaný aj airbag, pacient tiež udáva bolesti oboch predkolení.“ Posádka musí v tejto úlohe prísť na to, že šofér má okrem vážnych zranení spôsobených nehodou aj akútny infarkt myokardu. Jej názov „Čo skôr?“ napovedá, že v tomto prípade ide okrem správneho stanovenia rôznych diagnóz súčasne zároveň o určenie priorít pri ošetrovaní a poskytovaní terapie.
Pexeso bol názov štvrtej úlohy, kedy posádka priraďovala k príznakom udaným v telefóne správnu pracovnú diagnózu. Jednalo sa o simuláciu volaní podľa dispečingu krajského operačného strediska, ktoré preberá všetky telefónne hovory tiesňovej linky. Jeho operátori diagnostikujú pacientov po telefóne práve na základe udaných príznakov.
Poslednou úlohou, ako už je spomenuté aj skôr, bol reálny výsluch oboch členov posádky v pozícii svedkov, kvôli podanému trestnému oznámeniu príbuzných z dôvodu úmrtia pacienta. Táto úloha bola výnimočná v tom, že sa ešte na žiadnej súťaži záchranárov na Slovensku podobná úloha neobjavila. V roli rozhodcov sa predstavili – skutočný policajný vyšetrovateľ, súdny znalec z odboru Zdravotníctvo a farmácia a právnička zaoberajúca sa medicínskym právom, ktorá vystupovala v roli prokurátora.
Súdny znalec, MUDr. Norbert Moravanský, PhD. – rozhodca na súťaži Komárno Rescue 2016 hovorí: „Som strašne rád, že sme mohli byť pri takom historickom počine, kedy sa forenzná medicína dostala na súťaž. Záchranári si zažili ten pocit, kedy únava a stres sú väčšie, ako si vedia vôbec predstaviť. Boli konfrontovaní okamžite s rekonštrukciou udalostí, ktorých boli priamymi aktérmi a vystavení veľmi nepríjemným otázkam silného trojčlenného tímu.“
Najdôležitejšou pointou tejto úlohy bolo poučiť záchranárov o tom, že nemôžu vypovedať o žiadnom zásahu, ak ich písomne nezbaví povinnosti mlčanlivosti Ministerstvo zdravotníctva SR, inak porušia zákon a môžu byť trestne stíhaní. Takisto bolo veľmi dôležité reálne simulovať výsluch, s ktorým sa žiadna zo súťažných posádok ešte nestretla.
PhDr. Matej Polák, riaditeľ ZZS ZaMED: „Som veľmi rád, že sme mohli zorganizovať tento ročník súťaže, a že sa z toho stáva pekná tradícia. Úlohy sme sa snažili pripraviť tak, aby to neboli tie, s ktorými sa bežne záchranári stretávajú v praxi, ale skôr, aby to boli aj netradičné úlohy, ktoré ich naučia ako postupovať v životne dôležitých situáciách, ktoré sa týkajú práve práce zdravotníckych záchranárov.“
Víťazom IV. ročníka súťaže záchranárov Komárno Rescue 2016 sa stala posádka záchrannej zdravotnej služby Košická záchranná zo stanice v Košiciach (Bc. Ján Olexa, Bc. Lukáš Vaško), na druhom mieste sa umiestnila posádka zo Svidníka (Bc. Táňa Vorobeľová, Bc. Emil Lukáč) a na treťom mieste skončila posádka krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Nitra (Bc. Soňa Schmiesterová, Bc. Juraj Jambor).
Ocenení získali finančné a vecné odmeny a víťazná posádka si odniesla i putovnú trofej.
Výsledková listina na stiahnutie tu.
Celú fotogalériu zo súťaže nájdete tu.
Vďaka podpore sponzorov sa podarilo aj tento rok zrealizovať súťaž bez štartovného poplatku, čím nemá v slovenských podmienkach obdobu. Podujatie podporili:
Hodnotiace tabuľky jednotlivých súťažných úloh:
1. Úloha č. 1 – „Odborníci“ – Zástava obehu a dýchania, KPR, IM
2. Úloha č. 2 – „Cyklista“ – Pneumotorax, fraktúra panvy
3. Úloha č. 3 – „Čo skôr?“ – Združené poranenie so STEMI
4. Úloha č. 4 – „Pexeso“ – Priradenie príznakov k diagnózam
5. Úloha č. 5 – „Už je to tu!“ – Výsluch posádky pred vyšetrovateľom, súdnym znalcom a prokurátorom